10. Rhinocamp Bodrum ardından…

10.Rhinocamp toplantısı Bodrum Hilton Otel’de 11 ülkeden gelen 350 katılımcı ile gerçekleşti. Gentek-Storz ve Meda katkılarıyla gerçekleşen olan “Kuzu kafasında endoskopik cerrahi uygulaması” ülkemizde ilk olarak gerçekleşecektirildi. Bilimsel toplantılar 3  farklı salonda gerçekleştirildi.

Toplantının fotoğraflarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Aşağıda toplantının günlük program ve aktiviteleri aşağıda sunulmuştur:

Toplantısının ilk gününde:

1. salonda Joao Flavio Nogueira nın 3D endoskopik sinus cerrahisi ve endoskopik kulak cerrahisi videolarının izlenmesi ile başladı.  Videolar temel basamaklardan ileri aşamalara kadar devam etti. Daha sonar Tayfun Kirazlı ve Prof.Dr. Nazım Korkut hocalarımızın müthiş sunumları izlendi. Mubarek Khan ve Ranko Mladina nın konulara farklı yaklaşımları ilgi çekiciydi.

2 salon: 5 istasyon’da kuzu kafası ile diseksiyon çalışması yapıldı.  Master istasyonda eğiticilerin yaptıklarını izleyen kursiyerler, aşamalar halinde endoskopik sinus cerrahisi uygulamaları yaptılar.  Ranko Mladina ,  Hamdi Çaklı, Görkem Eskiizmir, İbrahim Çukurova, Ercan Kaya eğitici olarak katıldılar. Bu çalışmada GENTEK (KARL STORZ ) firması tarafından sağlanan görüntüleme sistemi, teleskoplar, shaver sistemi, navigasyon sistemi ve ESC amaçlı el aletleri kullanıldı.Bu kurs tüm toplantı süresince farklı katılımcılarla devam etti.

3.salon: Rhinocamp toplantısının Aile Hekimliği salonunda ise genç konuşmacılar, temel konularda konuşmalar yaptılar. Bilimsel düzeyi çok yüksek olan Rhinocamp toplantısının katılımcıları, ilk günün sonunda başarılı ve eğitici bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadılar.

İKİNCİ GÜN: Sabah seansında yabancı konukların konuşmaları vardı. Cemal Cingi başkanlığındaki toplantıya katılan dörtyüze yakın meslektaşımız iki ayrı salonda devam eden toplantıya yoğun ilgi gösterdiler. Sabah bölümünde : Antonio Sousa VIEIRA , Grant HAMILTON III, Philippe ROMBAUX, Peter HELLINGS , Esteban SCOLA, Ranko MLADINA konuşmalarını gerçekleştirdiler. Üçüncü salonda ise Koyun kafası üzerinde Endoskopik Sinüs cerrahisi uygulaması kursu gerçekleştirildi.

ÜÇÜNCÜ GÜN: EAACI  Avrupa Alerji Akademisi toplantısı olarak gerçekleşti. Toplantıda Cezmi AKDİŞ, Peter HELLINGS, Philippe ROMBAUX, Mübeccel AKDİŞ, Carmen RONDON, Cemal CİNGİ, Nuray Bayar MULUK, Gülbin Bingöl KARAKOÇ konuşmalarını yaptılar. Yine diğer salonda Kuzu kafasında endoskopik Cerrahi ugulamaları yapıldı. Saat 16.00 dan sonra ise Olimpiyatlar devam etti. Abdi İbrahim firması tarafından düzenlenen ve büyük bir coşku ile izlenen Gala gecesi deniz kenarında muhteşem müzik ve gösterilerle çok sayıda katılımcı ile büyük beğeni topladı. 

DÖRDÜNCÜ GÜN: Son gününde ( Pazar günü) sabah  seansında meslektaşlarımızın serbest sunuları yer alıyordu. Yine diğer salonda Kuzu kafasında endoskopik Cerrahi uygulamaları yapıldı. 8-12 Mayıs 2013 tarihlerinde Bodrum’da gerçekleşen 10.Rhinocamp toplantımız hedeflediğimiz gibi bilimsel ve sosyal olarak  en üst düzeyde gerçekleşti. Konuşmacılarımıza, katılımcılarımıza ve sponsor firmalara teşekkür ederiz.

Yorum bırakın

tr_TRTürkçe