Çiğnenmemiş Topraklar toplantılarında çekilen fotoğraflar Çorlu Devlet Hastanesinde hastalara umut veriyor

Çorlu Devlet Hastanesi yöneticisi Dr. Cengiz Kalkan’ın girişimleriyle bu yıl yeni açılan 300 yataklı hastaneyi güzelleştirme projesi kapsamında,  hastanenin çeşitli yerlerine 800 fotoğraf ve 200 ebru ve suluboya resim çalışmaları yerleştirildi.

Bir çok fotoğraf arasından SEBAD tarafından düzenlenen toplantılar sırasında meslektaşımız Dr. Seçkin Ulusoy tarafından çekilen özgün fotoğrafların 27 tanesi, Çorlu Devlet Hastanesinin duvarlarında yer alıyor. Hastaneyi güzelleştirmek amacıyla bu denli büyük bir fotoğraf sergisinin yapılması, TRT haber kanalında yapılan haber sonrasında ulusal basında da geniş yer buldu. Özgün çalışmanın en ilgi gören kısmı da meslektaşlarımızın Küba, Vietnam ve Kamboçya ‘da çektiği fotoğraflar oldu. Fotoğrafların organizayonunu yapan İGDAF fotoğrafçılık kulübü başarılı organizasyonlarının yanı sıra, uygun fotoğrafları doğru bölümlere asmalarıyla da oldukça beğeni topladılar.

Bir  hasta yakını, hastanenin yoğun bakım bekleme odasının girişinde asılı olan esrarengiz görünümlü Angkor Wat tapınağının dışarıdaki cennet gibi yeşilimsi suda yansıyan görüntüsüne, her gün bakın hastası için bir umut oluşturduğunu ifade etmesi ( Fotoğraf 1),  yada sebze satan anne ve maymunun yavrularını birlikte emzirdikleri fotoğraflar ile (Fotoğraf 2 ) doğadaki anneliğin anlamını bir kez daha anladığını ifade edip, eşine artık şiddet uygulamayacağına söz veren baba herkesi duygulandırdı.

Bu örneklerdeki gibi fotoğrafların vermiş olduğu içsel çağrışımların yanında Küba ve Uzakdoğu nun  eşsiz manzara fotoğraflarının ( Fotoğraf 3-4) verdiği meditatif etkilerin, hastanelerin soğuk duvarlarını süslemede ve insanlara olumlu mesajlar vermede oldukça faydalı olduğu ve diğer hastanelere de örnek teşkil edebileceği bildirildi.

Biz de hekimler olarak gerek hastalarımıza, gerek yurdumuz insanlarına aktarmamız gereken önemli mesajlarında sorumluluğumuz bir parçası olduğuna inanıyoruz. Fotoğraflar ile içinde bulunduğumuz bilgi çağında küresel barışın sağlanmasında önemli rol oynayabileceğimizi  inanıyoruz.

Yorum bırakın

tr_TRTürkçe